Nja, inte riktigt. Jag tänkte göra det igår, men jag var för upptagen av att läsa bok och slumra till emellanåt att jag aldrig fick för mig att gå och hämta datorn. 
Idag är det lite svalare väder, vilket jag faktiskt uppskattar. Sol och värmebölja har aldrig varit min kopp med te. Jag håller mig däremot gärna i skuggan där man kan sitta och läsa ostört.
Ahh, vad det är skönt att vara ledig. Det här känns som det mest välförtjänta sommarlov jag någonsin haft. 7:e oktober, som sagt. 7:e oktober. Nu ska du bli ett minne blott!
Funderar på att uppdatera bloggen med ett nytt plugin. Datorn behöver dessutom städas och rensas efter den här terminen. Sedan kan det bli sommarlov på allvar även för datorn. 
(Problemet är bara att städa datorn inte alls är lika roligt nu när man är ledig som annars när man egentligen borde skriva hemtenta eller processbeskrivning eller liknande. Det är väl lustigt?)
Ska se om jag hittar lite grejer att ladda upp i portfolion också. Har ju trots allt gjort lite webbdesign senaste tiden.
Förutom det? Fortsätter ta mig igenom Jonathan Strange & Mr Norrell. Den längsta boken som någonsin hittat in i min bokhylla och troligen den sista i sin storlek jag någonsin ger mig på att läsa. 
600 av 1040 sidor avklarade. Snart ger jag mig på “del tre”. Då börjar nedförsbacken. Typ.
June 3rd, 2009 at 19:35
Hej, jag tänkte bara önska dig en glad sommar! Svart på vitt. Vi hann ju knappt säga hej då efter redovisningen.
För övrigt håller jag med om städningen (Läs: ALL städning). När man går i skolan är städning att föredra framför allt plugg. När man slutat – not so much. Kan dock meddela att Linda och jag firade fredagskvällen (efter rapporten) med att putsa fönster.
Igår skurade jag även bakom spisen, rengjorde köksfläkten, dammsög och vaskade golven, strykte gardiner…äsch, vem försöker jag lura? Jag gillar att städa! Å ännu mer när det är rent!
Det är iofs fler städäventyr nu när Linda ska flytta och jag ska åka hem för sommaren. Förvisso stannar jag ännu 2 v men jag vill ha tid att se till att lägenheten är fin a.k.a respektabel för den nya roomien. Man vill ju kunna stå för att man bor i detta gudsförgätna ghetto.
Nog om städning nu! Jag hoppas du får en fin sommar vad än du hittar på. Själv ska jag glassa heeela sommaren a.k.a BARA VARA! Känns konstigt att frivilligt vara ledig. Samvetet säger: Gå och arbeta!
Däremot har jag planerat in ett besök på jobbet, ska fixa fika och hälsa på gamlingarna.
See ya!
June 5th, 2009 at 15:01
Glad sommar på dig också!

Oh, städning… Det verkar vara en populär sysselsättning bland nyblivna “sommarlovare”.
Själv har jag tagit det lugnt på städfronten. Ska väl till lägenheten och röja ut nästa vecka (oh, så kul), men det blir skönt sen när man blir klar.
Jag ska också bara glassa den här sommaren! Det ska bli så skööööönt!
Synd att vädret blev sämre (läs: Kallt!!) annars hade du kunnat sätta dig på bussen och kommit hit för ett dopp.
Nåja, hoppas du får en superhärlig LEDIG sommar!
Så ses vi förhoppningsvis någon gång under hösten.